четверг, 22 сентября 2016 г.

Тонкощі виховання і навчання шульг

Ви підозрюєте, що ваша дитина - шульга? Дозвольте вас привітати! Ваша дитина - особлива.

Справжній шульга не лише пише і працює лівою рукою. Це та людина, у якої провідними є і ліва рука, і ліве вухо, і ліве око.

Як визначити, що ваша дитина - шульга.
Спостерігайте за новонародженим. Якщо маля протягом першого місяця життя, лежачи на спинці, регулярно притискає праву ручку до тулуба, а ліву витягує вперед, то воно - шульга. Також, домінуючу руку можна розпізнати по повороту голови протягом перших 3-5 днів життя маляти. Якщо, лежачи на спинці, дитина мимоволі нахиляє голову в правий бік, то вона правша, а якщо в лівий - то шульга.

Проте, робити остаточний висновок про те, що дитина - шульга, можна, коли ваш малюк досягне 5 років. До цього часу діти однаково успішно використовують обидві руки
Поспостерігайте, якою рукою дитина тримає ложку під час їжі, відчиняє двері у кімнату, тримає яблуко, кидає сніжки, гладить кішку, тримає морозиво на паличці, зубну щітку, відкручує кришечку пляшки, збирає іграшки і т.д. Це допоможе визначити провідну руку. При цьому, не давайте дитині предмети в ручку, покладіть їх на стіл на рівній відстані від обох рук, посередині. Якщо із 10 справ протягом дня 7 і більше буде зроблено лівою рукою, ваша дитина - шульга. Якщо близько половини - у вас амбідекстральний малюк, тобто, обидві півкулі його мозку представлені однаково сильно. В цьому випадку вам також краще скористатися рекомендаціями для ліворуких дітей.
Щоб визначити провідне око, згорніть у трубочку листок паперу і запропонуйте дитині через цю трубочку на щось подивитися. До якого ока вона її піднесе, те і є «головним». Щоб знайти провідне вухо, попросіть малюка уважно послухати, як цокає годинник. До нього він нахилиться «головним» вухом.
Чи необхідно перевчати дитину-шульгу?
У часи наших мам і бабусь ліворукість не заохочувалась. У школі і вдома дитину-шульгу змушували все робити правою рукою, намагаючись зламати і перевчити. Що ж із цього виходило? Замість обдарованої, талановитої, успішної людини у 90% випадків дитина виростала невротиком-невдахою.
Так, людину можна навчити виконувати дії правою рукою замість лівої. Але от змінити розподіл функцій між півкулями мозку не в змозі ніхто. Саме цим можна пояснити те, що у дітей-шульг, яких вперто перевчали, дуже часто розвивається невроз. Мозок перенавчених шульг увесь час знаходиться у стані підвищеної напруги, а отже, вони дуже дратівливі і легко збуджувані. Також, можливі порушення сну і апетиту, головні болі, безпідставні страхи, алергічні реакції, зниження імунітету, часті застуди.
Відмінності від праворуких.

Діти-шульги більш емоційні, чуйні до думки близьких. Мають яскраво виражені інтереси і схильності, пристрасть до якогось хобі. У шульг пізніше розвивається зв'язне мовлення, немає стійких уявлень про те, де правий, а де лівий бік. В уявленні таких дітей літери і цифри можна написати і прочитати не лише в дзеркальному, а й у горизонтальному і вертикальному напрямку.
Під час писання і читання дитина-шульга губить рядок, погано перемальовує графічні зображення і аналізує просторові співвідношення, переставляє літери при написанні, викривлює пропорції фігур, губиться під час визначення просторового положення предмету (під, над, на, за). Такі діти погано концентрують увагу, вони набагато повільніші, оскільки для сприйняття і опрацювання інформації потребують більше часу.
Особливості навчання
Світло і навчальні посібники мають знаходитися від дитини-шульги з правого боку. За партою такий малюк має сидіти зліва - так йому не заважатиме права рука сусіда. Зошит потрібно розкладати із нахилом управо і направляти правий нижній кут до центра грудної клітки школярика. Дитина-шульга під час написання літер найчастіше рухається справа наліво. Такий напрямок письма дуже незвичний, проте у неї все вийде, якщо дитина постійно буде вправляти ліву руку.
Одна із вправ, що допоможе розвинути ліву руку, така: нехай малюк покладе долоню на стіл і по черзі відриває від поверхні кожен пальчик. Сама долоня при цьому має бути нерухома.
Коли дитина-шульга починає читати речення, їй абсолютно байдуже, звідки починати - з кінця, середини чи з початку рядка. Образне мислення маленького шульги можна використовувати під час його навчання грамоті і письму. Скажіть, що літера «Х» - це крокуючий чоловічок, літера «Ф» подібна до окулярів, а літера «Ч» схожа на носик чайника.
Текст книги рекомендовано закривати непрозорою лінійкою чи шматочком картону і відкривати почергово слово за словом (чи навіть склад за складом) по мірі просування дитини далі за текстом. Малюк читатиме так до тих пір, поки навичка утримувати потрібний напрямок і слідкувати за рядком не стане автоматичною.
Під час писання діти часто виводять літери дзеркально, не дописують букви і слова, гублять рядок. Необхідно м'яко вказувати дитині на її помилки і розвивати звичку писати і читати зліва направо. Для цього можна позначити чимось ліву руку дитини (браслетом або годинником), оскільки шульги часто плутають ліву і праву руку. Позначена рука завжди буде слугувати місцем початку рядка.
Іще одна вправа: заповніть рядок однаковими літерами (наприклад. «Р»), а кілька із них спеціально напишіть неправильно, дзеркально. Нехай дитина знайде ці літери. Також, можна в певних літерах «забути» дописати якісь елементи - нехай дитина зробить це сама.
В жодному разі не дозволяйте дитині перенапружуватися. Діти-шульги швидше втомлюються - це особливість їхньої нервової системи. Заняття із шульгою має тривати не більше ніж 15-20 хвилин. Потім відпочинок, а через певний час можна знову повертатися до навчання.
Можливо, перераховані вище задачі видадуться батькам шульг надзвичайно складними, проте насправді це не так. Постійна систематична робота з дитиною скоро почне приносити свої плоди і ви підготуєте свою дитину до подальшого навчання без шкоди для її фізичного і нервового здоров'я.
А потім, можливо, у низці імен великих шульг з'явиться і її ім'я.
ВІДОМІ ШУЛЬГИ
- Микола Лєсков - відомий російський письменник, написав оповідання «Шульга»
- Гаррі Каспаров - чемпіон світу з шахів
- Сергій Рахманінов - російський композитор, піаніст, диригент
- Володимир Даль - творець всім відомого тлумачного словника
- Сергій Прокоф'єв - відомий композитор
- Іван Павлов - російський учений-фізіолог
- Василій Кандинський - художник
- Нейл Армстронг - перша людина на місяці
ЦІКАВІ ФАКТИ
- 13 серпня відмічають Міжнародний день шульги
- Усі білі ведмеді - шульги
- 500 мільйонів людей на нашій планеті - шульги
- Відомий шульга Леонардо да Вінчі писав справа наліво і прочитати написане можна було лише за допомогою дзеркала

Що вам допоможе?

Спеціальна література:
Иван Карасев. Если ваш ребенок - левша.
Станислав Мартынов. Здоровье ребенка - в ваших руках, статья «Так как же все-таки быть с левшами?»
Т. Н. Марютина и О. Ю. Ермолаев. Введение в психофизиологию.

Комментариев нет:

Отправить комментарий